X
تبلیغات
رایتل

فرهنگ سازى دینى

1386/03/21 ساعت 14:52

 

فرهنگ سازى دینى یعنی اینکه ارزشهاى دینى در رفتار افراد و جامعه در فرایندى چندین مرحله اى نمود عینى یابد و نهادینه شود.

فرهنگ سازى دینى یعنی اینکه ارزشهاى دینى در رفتار افراد و جامعه در فرایندى چندین مرحله اى نمود عینى یابد و نهادینه شود.

بهترین راه فرهنگ سازى دینى:

1. تعریف عملیاتى از «دین» و «ارزشهاى دینى» و «فرهنگ دینى»: ابتدا باید فرد یا افراد این توانایى را داشته باشند که ارزشها و معارف دینى را از متن قرآن و سنّت استخراج کنند و تعریف دقیق و کاربردى از آن عرضه دهند.

2. ارزشها و مفاهیم دینى را باید از پیرایه هاى محیطى و اجتماعى پیرایش کرد و دیدگاه مشترکی میان بخشهاى فرهنگى ایجاد کرد.

3. برنامه ریزى: باید دانست که فعالیّت فرهنگى را از کجا و با چه روشى آغاز کرد. فرهنگ سازى دینى به برنامه ریزى دراز مدت و هوشمند نیاز دارد.

روشهای راهبردى در برنامه فرهنگ سازى دینى:

الف) خودسازى نخستین گام در برنامه ریزى است. رسالت بزرگ کارگزاران فرهنگى این است که ابتدا خود به ارزشهای دینى (ایمان و تقوا و شرح صدر و ...) آراسته شوند و از دیگران در عمل به ارزشها پیشى بگیرند.

ب) گام دوّم دیگرسازى است. دیگرسازى در قالب ارشاد و نصیحت و تبلیغ و تعلیم و تربیت اسلامى امکان پذیر است. هدف از ارشاد و نصیحت افزایش سطح تربیت و ترویج فضایل اخلاقى است. تکریم شخصیت دیگران و مدارا و برخورد محبت آمیز و استفاده از روشهاى غیر مستقیم - همچون روش الگویى-  در کارایى نصیحت و ارشاد بسیار مؤثر است.
پیامبران و امامان معصوم (علیهم السلام) از همین شیوه ها در دعوت مردم به دینداری و هدایتهاى دینى استفاده کردند. براى نمونه، رسول خدا (ص) هنگامى که مأموریت یافت خویشان خود را به دین جدید دعوت کند، در مجلسى از آنان بخوبى پذیرایى کرد و آنگاه خویشانش را به پذیرش دین الهى فراخواند.

ج) فرهنگ سازى دینى و احیاى ارزشهاى مذهبى در شرایط کنونى جامعه اسلامى به فعالیت نظام یافته و هم فکرى و تلاش  گسترده گروهى نیاز دارد. برای فرهنگ سازى دینى، باید همه نهادهاى اجتماعى، کارگزاران فرهنگى، صدا و سیما، مطبوعات، ... به صورتی هماهنگ و منسجم در نهادینه کردن ارزشهاى دینى تلاش کنند. در این میان، نقش خانواده و آموزش و پرورش و صدا و سیما و مطبوعات بمراتب از دیگر نهادها برجسته تر است.

 

منبع: شبکه پیام سیما

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد