X
تبلیغات
رایتل

بیان سخن تعدادی از متفکران اسلام و غرب در مورد قرآن دروبلاگ قرآن

1385/04/20 ساعت 00:49

 

جمع‌آوری و بیان سخنان تعدادی از متفکران اسلام و غرب در مورد قرآن عنوان موضوعی است‌که بلاگر«قرآن» به آدرسhttp://holymessage.blogfa.com/ در این پست از وبلاگ خود به آن پرداخته است.

«قرآن برای سخن‌سنجان از نظر بلاغت، برای حکما از نظر حکمت، برای دانشمندان از جنبه‌های علمی، برای جامعه‌شناسان از جهات اجتماعی، برای قانون‌گزاران از نظر قوانین علمی و برای سیاستمداران از حیث جقایق سیاسی، برای هیئت‌های حاکمه از لحاظ طرز حکومت و برای عموم جهانیان از جهت بیان احکام و اخلاق، الگوهایی جامع ارائه کرده است، این ویژگی و طرز فکر، سبک قرآن است.»، بلاگر با بیان مطلب فوق به سخن برخی از اندیشمندان اسلام و غرب اشاره کرده است.

 سبک قرآن از ازل تا ابد منحصر به خود است
قرآن قانون الهی است در رابطه با انسان با خدا و جامعه، قرآن صرفاًَ یک کتاب علمی نیست که فرمول‌های علمی ارائه داده باشد. هر چند این ویژه‌گی را دارد اما در لابلای آیات به منظور هدایت بشر تراوش‌هایی از ابعاد علمی وجود دارد، ریزش علوم گوناگون از ابعاد کلام الهی، فرع بر جنبه هدایتی آن است

در بخشی از این متن به نقل از آیت الله محمد هادی معرفت آمده است: «قرآن قانون الهی است در رابطه با انسان با خدا و جامعه، قرآن صرفاًَ یک کتاب علمی نیست که فرمول‌های علمی ارائه داده باشد. هر چند این ویژه‌گی را دارد اما در لابلای آیات به منظور هدایت بشر تراوش‌هایی از ابعاد علمی وجود دارد، ریزش علوم گوناگون از ابعاد کلام الهی، فرع بر جنبه هدایتی آن است. سبک قرآن از ازل تا ابد منحصر به خود است و می‌باید به عنوان یک مکتب ادبی و برفراز مکاتب ادبی در طول تاریخ الگویی داشته و در تنظیم آثار هدایت‌خیز از ابعاد گوناگون مورد سرمشق قرار گیرد هر چند به صورت پنهان این نقش را دارد.

بلاگر در ادامه در بیان سخنی از«هربرت جرج ونو» می‌نویسد: «مهم‌ترین کتاب دنیا قرآن است. زیرا تأثیری که این کتاب آسمانی در دنیا کرده نظیر آن را هیچ کتابی نداشته است، قرآن کتاب علمی، دینی، اجتماعی، تهذیبی، اخلاقی و تاریخی است، مقررات و قوانین و احکام آن با اصول، قوانین و مقررات امروز هماهنگ و برای همیشه و دائم کتابی قابل پیروی و عملی است و هر کس بخواهد دینی اختیار کند که سیر آن با تمدن بشر پیشرفت داشته باشد باید اسلام را اختیار کند. اگر بخواهد که معنی این دین را بیابد به قرآن مراجعه کند.»

 قرآن کریم که سعادت همه بشر را بیمه کرده است
قرآن کتاب انسان‌سازی است، خداوند قرآن را تنزل کرده است در ماه رمضان، قرآن نازله‌ای است که پس از عبور از از حجاب‌های نور وارد شده است. قرآن کتاب هدایت و راهنمای سلوک انسانیت و مربی نفوس و شفای امراض قلبیه و نور بخش سیر الی الله است. امروز در خدمت قرآن کریم هستید، قرآن کریمی که سعادت همه بشر را بیمه کرده است

گوته، ریاضی‌دان و شعر آلمانی، اندیشمند دیگری است که بلاگر به بیان سخن آن پرداخته است: «ما در ابتدا از قرآن رو گردان بودیم اما طولی نکشید که این کتاب یعنی قرآن توجه ما را به خود جلب نمود و ما را دچار حیرت ساخت تا آن‌جا که در برابر اصول قوانین علمی و بزرگ آن سر تسلیم فرود آوردیم. قرآن اثری است که احیانا به واسطه سنگینی عبارت آن خواننده در ابتدا رمیده می‌شود و سپس مجذوب جاذبه آن می‌گردد و بالاخره بی‌اختیار محو زیبایی‌های متعدد آن می‌شود.»

نویسنده در پایان در اشاره به سخن امام خمینی( ره) درباره‌ی قرآن چنین می‌آورد: «قرآن کتاب انسان‌سازی است، خداوند قرآن را تنزل کرده است در ماه رمضان، قرآن نازله‌ای است که پس از عبور از از حجاب‌های نور وارد شده است. قرآن کتاب هدایت و راهنمای سلوک انسانیت و مربی نفوس و شفای امراض قلبیه و نور بخش سیر الی الله است. امروز در خدمت قرآن کریم هستید، قرآن کریمی که سعادت همه بشر را بیمه کرده است، قرآن کریمی که که هر کس زیر بیرق او واقع شود در دنیا و آخرت سعید است. انگیزه نزول این کتاب مقدس و انگیزه بعثت نبی‌مکرم برای این‌است که این کتاب در دسترس همه قرار گیرد و همه از او به اندازة سعه‌صدر وجودی و فکری خودشان استفاده کنند.

منبع: http://www.iqna.ir/news_detail.php?ProdID=54160

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد