X
تبلیغات
رایتل

پژوهشی درباره‌ی انواع وحی در وبلاگ«کتاب آسمانی»

1385/03/28 ساعت 00:57

 

بلاگر «کتاب آسمانی» در پستی از وب‌نوشت خود با استفاده از آیه‌ی 51 سوره‌ی شوری به بررسی وحی مستقیم، وحى از پس پرده و وحی به واسطه فرشته به عنوان راه‌های سخن گفتن خدا با پیامبران می‌پردازد.

نویسنده با استفاده از آیه‌ی 51 سوره‌ی شوری که می‌فرماید: « و شایسته هیچ انسانى نیست که خدا با او سخن گوید، مگر از راه وحى یا از پشت حجاب، یا رسولى مى‌فرستد و به فرمان او آن‌چه را بخواهد وحى مى کند، چرا که او بلند مقام و حکیم است»، به بیان انواع وحی می‏پردازد.

 سومین نوع از انواع وحى
وحی به واسطه فرشته است که در این نوع ارتباط، فرشته از جانب خدا نازل مى‏شود و علوم و معارف الهى را به پیامبران القا مى‏کرده است. واسطه در نزول قرآن، جبرئیل امین است که به محضر پیامبر شرف‏یاب مى‏شد و آیات قرآن را بر ایشان القا مى‏کرد.

بلاگر در بیان نوع اول وحى، به وحی مستقیم اشاره می‏کند و در این‌باره چنین می‏آورد: در این نوع، بدون واسطه و به صورت پنهانى و سریع به پیامبر القا مى‏شده ‏است. کیفیت این نوع ارتباط بر ما پوشیده‏است. ولى از گزارش‏هایى که در روایات و تاریخ نقل شده است چنین بر‌مى‏آید که تلقى و دریافت وحى در این نوع ارتباط، دشوارتر بوده و آمادگى بیشترى لازم داشته است. وی در ادامه از «عبارة بن صامت» نقل مى‏کند که «هنگام نزول وحى گونه‏هاى پیامبر(ص) در هم‏کشیده‏ می‏شد و رنگ او تغییر مى‏کرد، در آن حال سر خود را فرومى‏افکند و صحابه نیز چنین مى‏کردند».

بلاگر این وب‏نوشت سپس به نوع دوم می‏پردازد که وحى از پس پرده است. خداى متعال در این نوع ارتباط، بدون وساطت فرشته با پیامبر سخن مى‏گوید. پیامبر نیز کلام خدا را مى‏شنود، ولى این کلام از جایى یا شی‏اى شنیده مى‏شود همان‏گونه که خداى متعال با خلق صدایى در درخت با حضرت موسى‏(ع) سخن گفت.

وی در ادامه به نقل از علامه طباطبایى‏ مى‏نویسد: «در این نوع از وحى، واسطه‏اى وجود دارد که به نام حجاب معرفى شده است، لیکن این واسطه سخن نمى‏گوید بلکه صدا از ماوراى آن شنیده‏مى‏شود. ناگفته نماند که ماورا به معناى پشت سر نیست بلکه به معناى خارج از شى‏ء و محیط به آن است».

نویسنده، وحی به واسطه فرشته را به عنوان سومین نوع از انواع وحى عنوان کرده و چنین می‌آورد: در این نوع ارتباط، فرشته از جانب خدا نازل مى‏شود و علوم و معارف الهى را به پیامبران القا مى‏کرده است. واسطه در نزول قرآن، جبرئیل امین است که به محضر پیامبر شرف‏یاب مى‏شد و آیات قرآن را بر ایشان القا مى‏کرد.
وب‏نوشت «علوم قرآنی»

این وبلاگ‌نویس در پایان نیز به نقل روایتی از«حارث» می‌پردازد و می‌نویسد: «حارث»از پیامبر پرسید: «وحى چگونه بر شما نازل مى‏شود؟ حضرت فرمود: گاهى صدایى را که شبیه صداى زنگ است، مى‏شنوم و برایم شدید است. وقتى این حالت برطرف مى‏شود آن‌چه را گفته در حافظه دارم و گاهى فرشته وحى به صورت مردى برایم ظاهر مى‏شود و با من سخن مى‏گوید و آنچه را گفته همه را ضبط مى‏کنم».

 

منبع: http://www.iqna.ir/news_detail.php?ProdID=52930

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد